Nieuws

Interview: Waarom beleggen goed is voor uw pensioen

Verstandig beleggen is een goede manier om vermogen op te bouwen voor later. Toch denken veel mensen bij beleggen ook aan het risico om geld te verliezen. Daan Muusers is voorzitter van de beleggingscommissie van VLEP. Hij legt uit welke keuzes de commissie maakt voor een zo goed mogelijk pensioen.

Waarom beleggen we eigenlijk? Geeft sparen niet meer zekerheid?

"Voor mij is er geen verschil tussen sparen en beleggen. Bij beide gaat het om zorgvuldig bewaren van geld voor later. Later kan over een jaar zijn, bijvoorbeeld als je koelkast moet worden vervangen, of over meer dan 40 jaar, als je het nodig hebt voor je pensioen. Spaargeld kun je óók verliezen, zoals we in 2008 en 2009 hebben gezien. Kleine spaarders hebben gelukkig een garantie op spaargeld van 100.000 euro per persoon, maar voor een pensioenfonds gaat die vlieger niet op.
Wij moeten op de één of andere manier genoeg geld bij elkaar sparen om nu en in de toekomst de pensioenen te kunnen betalen. De rente op een spaarrekening is laag. Dus als we het geld voor de pensioenen op een spaarrekening zetten, moeten we veel meer inleggen om later een fatsoenlijk pensioen te kunnen betalen."

Daan Muusers
Voorzitter beleggingscommissie

Waarin belegt Pensioenfonds VLEP?

"Wij beleggen voornamelijk in aandelen en obligaties. We hebben aandelen van meer dan 1200 bedrijven. Daar zitten veel bekende namen tussen, zoals Unilever, Apple en ASML. Daarnaast hebben we vastgoed, vooral huurhuizen in Nederland. Die beleggingscategorieën zijn het meest eenvoudig en hebben relatief lage kosten. We beleggen niet in ingewikkelde beleggingsvormen met hoge kosten."

Het resultaat van beleggingen kan erg op en neer gaan. Soms is het negatief. Geeft dat niet veel te veel onzekerheid?

"Als je iedere dag of iedere maand naar je beleggingen kijkt, dan kan de waarde inderdaad behoorlijk schommelen. Maar op de lange termijn is het resultaat wel goed en stabiel. Dat hebben we geleerd uit het verleden. Onze jonge deelnemers hebben nog dertig of veertig jaar de tijd om pensioen op te bouwen. Voor hen kunnen we prima beleggen in aandelen. Voor oudere deelnemers beleggen we vooral in obligaties, die schommelen minder in waarde."

Op welke manier belegt Pensioenfonds VLEP?

"Een belangrijk uitgangspunt is dat wij het niet beter weten dan de markt. Wij zijn tevreden als we met onze aandelen ongeveer hetzelfde resultaat behalen als de aandelen op alle beurzen wereldwijd. We maken dus geen keuzes voor bepaalde sectoren of regio's, maar we kopen van alles een beetje. Zo blijven we in het midden van de weg lopen en nemen we geen onnodige risico's.
We vinden het wel belangrijk dat we maatschappelijk verantwoord beleggen. Daarom sluiten we sommige bedrijven uit en wijken we dus een klein beetje af van het midden van de weg. We kiezen onze beleggingen op zo'n manier dat we bijdragen aan het verminderen van de CO2-uitstoot. We houden ook rekening met sociale factoren, zoals mensenrechten en vermijden van kinderarbeid. Onze deelnemers vinden dat belangrijk, blijkt uit het onderzoek naar maatschappelijk verantwoord beleggen."

Waarom kunnen deelnemers niet zelf kiezen in welke aandelen ze willen beleggen en welk risico ze met hun beleggingen willen nemen?

"Omdat we hebben besloten dat we met zijn allen beleggen. Beleggen met een grote club is veel goedkoper dan in je uppie. Iemand die voor zichzelf belegt is minimaal een half tot één procent kwijt aan kosten. Meer kan ook, afhankelijk van hoeveel je belegt, waarin je belegt en hoe vaak je handelt. Als pensioenfonds zitten we daar ver onder. We hebben duidelijk minder dan een half procent aan kosten. Dat komt omdat we met grote bedragen beleggen, de markt volgen en weinig handelen."

Welke gevolgen heeft de overgang naar de nieuwe pensioenregeling voor de beleggingen?

"Voor de beleggingen zelf niet zoveel. Onze uitgangspunten blijven dezelfde, maar we passen wel het risico aan. Om te achterhalen welk risico bij onze deelnemers past, hebben we in 2024 een risicopreferentieonderzoek gehouden. Daaruit blijkt dat voor onze deelnemers een verhouding van 70 procent aandelen en 30 procent in vastrentende waarden zoals obligaties het beste is. Voor jongeren beleggen we meer in aandelen dan voor ouderen. Daarmee bouwen we voor jongeren op de lange termijn een goed pensioen op en wordt het pensioen van ouderen zo goed mogelijk beschermd."

Pensioenen gaan in de toekomst meebewegen met de beleggingsresultaten. Is er geen garantiebedrag, waar gepensioneerden in ieder geval recht op hebben?

"Gepensioneerden hebben recht op AOW van de overheid. Het pensioen van VLEP kan schommelen, maar de kans dat het pensioen omlaaggaat is klein. Dat komt omdat we in de toekomst een solidariteitsreserve hebben, waarmee we de pensioenen op peil gaan houden. Als de financiële situatie van het pensioenfonds zo goed blijft als nu, kunnen we in 2027 een goede start maken."

Wilt u meer weten over het beleggingsbeleid van VLEP? Kijk dan op de pagina over het beleggingsbeleid.